Na začátku roku 2021 jsme podali návrh do participativního rozpočtu města s názvem ZPEVNĚNÝ POVRCH PRO SCOOTERPARK. V případě realizace tohoto návrhu by byl zajištěn potřebný povrch pro vybudování scooterparku.
Hlasovat ohledně tohoto návrhu můžete na odkazu níže. Hlasovat může každý jednoduše přes internet, stačí pouze zadat telefonní číslo.
Odkaz: https://www.mobilnirozhlas.cz/app/anketa/laOG9FfF
Chci hlasovat
Časté otázky k projektu:
1. Proč prostě nepovolíte koloběžky do už existujícího bikeparku?
Protože na to bohužel není s ohledem na použité materiály stavěný. Aktuální překážky v bikeparku postupně budujeme a vylepšujeme víc jak 10 let. Přestože na jejich výstavbu používáme pevnou, voděodolnou překližku, dopady drobných a tvrdých koloběžkových koleček do ní umí udělat díry - takové opravy pak stojí čas i peníze. Překážky pro koloběžky se běžně dělají ze speciálních překližek, jako je například SkateSmart, které jsou však výrazně dražší.
Jednou z možností by samozřejmě bylo vyměnit překližky na současných překážkách za pevnější. Park je ale už tak rozsáhlý, že je v současné době tato možnost finančně nereálná…
2. Proč je v projektu jen zpevněný povrch a ne celý scooterpark?
Projekty v participativním rozpočtu můžou být maximálně za 200 000 Kč. Základem pro scooterpark je nový povrch, na kterém budeme překážky stavit. Vzhledem k velikosti plochy se už jen se samotných povrchem tak tak vejdeme do 200 000 Kč. Je to však důležitý základ, abychom mohli začít scooterpark budovat.
3. Co postavíme první, pokud projekt v participativním rozpočtu zvítězí?
Základním předpokladem pro vybudování scooterparku je zařízení nového zpevněného povrchu, což je také předmětem našeho návrhu. Ve vyhrazeném prostoru se aktuálně nachází starý, popraskaný asfalt, který je nevhodný dokonce i pro BMX kola. Pro koloběžky je tak přímo „nejezditelný“.
Rozhodli jsme se proto využít participativního rozpočtu města, který v případě dostatečného počtu hlasů nový povrch pro koloběžky zajistí.
Zbytek už pak bude na nás
– společně s koloběžkáři, kteří se budou chtít zapojit, vybudovat pořádné zázemí tomuto sportu. No a čím začneme? Už delší dobu máme v plánu rekonstrukci naší molitanové jámy, která slouží k bezpečnému učení nových obtížných triků.
Prvním, co tedy na novém povrchu vybudujeme, bude molitanová jáma s rozjezdem a několika odrazy. Vše samozřejmě konstruováno tak, aby si triky mohli zkoušet nejen jezdci na kolech, ale právě také na koloběžkách. Následovat bude stavba dalších překážek.
4. Nebude nový scooterpark zabírat volné prostranství při událostech jako Charity Jam nebo Mistrovství republiky?
Bereme v potaz, že při těchto veřejných akcích bývá kapacita areálu už teď dost na hraně, proto jsme vymysleli řešení
– každá překážka bude konstruována tak, aby ji bylo možné rozdělit na několik základních dílů, se kterými půjde bez problémů manipulovat. Prostor scooterparku tedy na akce vždy uvolníme a na místě bude jako obvykle možné umístit například pivní stánek s posezením.
Tohle řešení má navíc další nespornou výhodu. Překážky nemusíme vždy vracet na stejné místo, ale jednotlivé části můžeme zpřeházet
a vytvořit tak pokaždé trochu jiný scooterpark s novými možnostmi.
5. Proč jsme se do toho vůbec pustily a nenechali koloběžky svému osudu?
Freestyle koloběžky vlastně přímo vycházejí z Freestyle BMX. I když je stavba koloběžky od kola odlišná, pořád držíme řídítka a jedeme po dvou kolech. Tyto dva sporty jsou si natolik podobné, že nám připadá škoda je v rámci našeho města jakkoli štěpit. Jsme tedy přesvědčeni, že je správné vzít tento novodobý extrémní sport pod svá křídla a společně s Freestyle BMX komunitou vytvářet lepší a lepší tréninkové podmínky. Navíc si už delší dobu všímáme zvýšeného zájmu o tento sport. Ve městě by pravděpodobně časem stejně musel vzniknout alespoň nějaký minipark, aby koloběžkáři nemuseli využívat nevhodných lokalit , jako je třeba prostranství u Penny, kde hrozí kolize s projíždějícími auty a třeba i s našimi konzervativnějšími spoluobčany. A jelikož známe tyto případy miniparků z jiných koutů naší republiky, rozhodli jsme se připojit koloběžky k BMX, abychom tyto komunity neštěpili, ale naopak spojili, a mohli tak táhnout za jeden provaz.